مقدمه

در زندگی روزمره هر کدام از اقشار جامعه امکان دارد زمانی را در اثر مشغله زیاد نتوانیم به بعضی از کارهایمان رسیدگی کنیم و با وجود مشکلات متنوع نتوانیم به صورت صحیح از اموال خود مراقبت کنیم. برای همه ما استرس ناشی از عدم نظارت دیداری و حفاظت از اموال و افرادی که در کنارمان هستند، مشابه است و برای حفظ سرمایه خود از روش هایی مانند سیستم اعلام سرقت، گاوصندق، نگهبان و روش های دیگر کمک می گیریم. یکی از روش های حفاظت از منزل یا محل کارمان می تواند نصب سیستم دوربین مدار بسته باشد .

تئوری نصب سیستم دوربین مدار بسته به دو بخش تقسیم میشود:

1- نظارتی

2- حفاظتی

در بخش نظارتی منظور این است که فقط بتوانیم دید کلی نصبت به مکانی که دوربین مدار بسته نصب کرده ایم داشته باشیم و ورود خروج معمولی را چک کنیم برای همین استفاده از دوربین های مدار بسته ارزان تر و تعداد کمتر می تواند جواب گوی کار ما باشد

در بخش حفاظتی کار کلا سخت تر و خیلی حساس تر است زمانی که شما یک پروژه که می تواند هر محیطی که برای شما اهمیت داشته باشد را انتحاب می کنید تا به صورت کاملا حفاظتی کنترل شود مسئولیت شرکتی که برای شما قصد نصب دوربین مداربسته را دارد خیلی بالا می رود. معمولا برای بخش حفاظتی از دوربین های مدار بسته تحت شبکه استفاده می شود تا کیفیت تصویر بالا تری داشته باشند. در بخش حفاظتی پروژه نباید هیچ نقطه کوری داشته باشد یعنی نباید هیچ محیطی از دید دوربین خارج باشد و به تمام محیط پروژه نظارت دقیق داشته باشید.

حالا شما می توانید قبل از نصب دوربین مدار بسته اول نوع پروژه خود را نسبت به توضیح بالا انتخاب کنید که هم در هزینه شما و هم در وقت شما صرفه جویی شود. مشاورین شرکت ما به صورت رایگان می توانند در محلی که شما قصد نصب دوربین مدار بسته را دارید حاضر شوند و به صورت رایگان یک راهکار کلی درباره تعداد دوربین، نوع دوربین و مشخصات 

دیگر را در اختیار شما قرار دهند.


CCTV چیست؟

در سرتاسر جهان بعضی از حرفه ها یا رشته ها با یک نام واحد شناخته میشوند. cctv مخفف کلمه (Closed Circuit Television) به معنیدوربین مدار بسته است. برای اینکه درباره cctv مطلبی بنویسم در بیشتر سایت ها جستجو کردم تا بتوانم از آنها مطالبی جمع آوری کنم تا کلا- درباره cctv همه مطالب را خدمت شما ارائه بدم. دوربین مدار بسته از خود کلمش مشخص است که به یک یا چند دوربین که در یک چرخه قرار گرفته اند، اطلاق می شود. در این مدار یا چرخه چند دوربین قرار گرفته اند که سیگنال تصاویر را به دستگاه Dvr منتقل میکنند و دستگاه Dvr سیگنال ها را به نمایشگر فرستاده تا قابل مشاهده باشد. cctv (Closed Circuit Television) در همه جا به معنی دوربین مداربسته است.

به تصویر زیر نگاه کنید:

 

همان طور مشاهده میکنید تمام وسایل استفاده شده مثل دوربین مداربسته و تجهیزات اعلام حریق و ضد سرقت همه به دستگاه dvr و خود دستگاه dvr به یک شبکه کوچک متصل هستند. تمام مواد بالا کاملا مانند یک حلقه بسته میمانند و دلیل انتخاب کلمه cctv کاملا مناسب بوده است. در واقع دوربین مداربسته به این شکل می توانیم بیان کنیم که چند دوربین درون یک حلقه فعالیت می کنند و مشابه به یک زنجیره هستند. دوربین های مداربسته قالبا برای کنترل کردن محیط استفاده می شوند. بنا به نیاز مشتریان، تکنولوژی تولید این دوربین ها بالا رفته و هر روزه در حال پیشرفت در سیستم داخلی خود دوربین، شرکت ها در حال رقابت هستند. در واقع برای نظارت تمام محیط هر مشتری سعی می کند تا یک سیستم کامل و دقیق انتخاب کند علاوه بر کیفیت بالا باید قیمت مناسبی نیز داشته باشد. سیستم های دوربین مداربسته دارای اهمیت بسزایی در مکان های نظامی و مناطق مهم دارند و باید از هر گونه خطا مبرا باشند.


TV Line چیست؟

احتمالا برای شما نیز این سوال پیش آمده که TV line چیست؟

TV line وقتی ما می خواهیم کیفیت یک دوربین را بسنجیم از روی مشخصات TV line آن این کا را انجام میدهیم، به طور مثال 560 TV line یعنی کیفیت تصویر این دوربین 560 TV line است.

سه نوع TV line داریم:

1. عمودی: این نوع که به Vertical نیز معروف است تصویر را به خط های عمودی تقسیم میکند و تصویر را به صورت پلکانی برسی میکند.

2. افقی: این نوع به Horizontal معروف است که تصویر را به خط های افقی تقسیم بندی میکند و به صورت پلکانی محاسبه می کند.

3. این نوع در دوربین های محدودی ارائه شده و یکی از شرکت های ارائه دهنده شرکت سونی می باشد که هم به صورت افقی و هم عمودی میشود تصویر را چک کرد.

تفکیک پذیری یا رزولوشن یکی از المان های اصلی در تعیین کیفیت دوربین های مداربسته است. از آنجایی که در دوربین های مداربسته آنالوگ مفهوم پیکسل و رزولوشن برمبنای پیکسل مانند سیستم های دیجیتال و کامپیوتری (مثلا ۱۰۲۴*۷۶۸) قابل بسط نیست از یک واحد دیگر برای نشان دادن میزان تفکیک پذیری تصاویر استفاده می گردد  که به این واحد تفکیک پذیری TV line می گویند. طبیعتا هرچه میزان تیوی لاین یک دوربین بالاتر باشد تفکیک پذیری آن بالاتر است و هرچه تفکیک پذیری دوربین بالاتر باشد جزئیات بیشتری در دوربین قابل مشاهده هستند.

برای اندازگیری تفکیک پذیری در دوربین های از صفحات تست مخصوص این کار استفاده می شود. در تصویر می توانید یک نمونه از این صفحات را ببنید. برای تست باید دوربین را در فاصله معینی از صفحه قرار داد و سپس در تصویر دوربین سعی در تفکیک دادن خطوط از هم را کرد. هرچه امکان تفکیک خطوط نزدیک به هم برای شما بیشتر باشد کیفیت دوربین به تیوی لاین بالاتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که یک دوربین با تیوی لاین بالا الزاما تصویر خوبی به شما نخواهد داد. کیفیت تصویر به عوامل دیگری مانند نویز در تصویر، کیفیت رنگ، تصویر در نور کم و نیز وابسته است.


انواع دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته Domeدوربین های مدار بسته به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول: دوربین مدار بسته آنالوگ

دسته دوم: دوربین مدار بسته تحت شبکه

در هر دو دسته چند نوع دوربین وجود دارد که عبارتند از:

1.     دوربین دام

این نوع دوربین به خاطر ظاهر زیبا و کم حجم بودنش بیشتر  استفاده میشود.

محل نصب: دوربین مدار بسته دام از زیر دوربین به سقف پیچ می شود.

گروه دوربین: این نوع دوربین هم آنالوگ دارد و هم تحت شبکه.

======================================================================

2.     دوربین مداربستهBoxدوربین باکس

این نوع دوربین مدار بسته به خاطر بدنه دوربین نباید در محیطهای باز قرار بگیرند، اگر می خواهید از این دوربین در محیطهای باز استفاده کنید بهتر است از کاور استفاده نمایید چون دوربین باکس به رطوبت و گردو غبار حساس است و زود خراب می شود.

محل قرار گیری: این نوع دوربین به خاطر داشتن دید قوی بیشتر برای مناطق ورودی به ساختمان  استفاده می شود و به وسیله پایه به دیوار متصل می گردد.

گروه دوربین: این نوع دوربین نیز هم آنالوگ دارد هم تحت شبکه.

نکته مهم:زمانی که شما یک دوربین مدار بسته باکس خریداری می کنید بر روی دوربین لنز وجود ندارد و بایید به صورت جدا خریداری نمایید.

======================================================================

3.     دوربین مداربسته Bulletدوربین مدار بسته بولت

دوربین مدار بسته بولت از استحکام بالایی نسبت به دوربین های دیگر برخوردار است بخاطر همین بیشتر این دوربین را در مناطق مرطوب وجاهایی که گرد وغبار است استفاده می کنند.

نکته: این دوربین ها ضد آب نیستند و فقط کمی در برابر رطوبت مقاوم تر از مابقی دوربین ها هستند.

گروه دوربین: دوربین مدار بسته بولت هم آنالوگ دارد هم تحت شبکه.

======================================================================

4.     دوربین مداربسته ptzدوربین پی تی زد

دوربین مدار بسته پی تی زد که به آن speed dome نیز میگویند. این نوع دوربین قابلیت چرخش به اطراف و بالا و پایین را دارد.

دوربین پی تی زد به وسیله یک کنترل اداره میشود و می تواند اطراف خود را تحت پوشش قرار بدهد.

این دوربین از کیفیت بالایی بر خوردار است.

======================================================================


دوربین مداربسته آنالوگ

در زمانی که ما برای تجهیز کردن مکان مورد نظرمان تصمیم به خرید دوربین مدار بسته می نماییم با این مسئله رو به رو می شویم که نوع دوربین ها آنالوگ باشد یا تحت شبکه؟

دوربین های آنالوگ از انواع مختلفی تشکیل شده اند:

-          دوربین های دام (سقفی)

-          دوربین های بولت

-          دوربین های باکس(صنعتی)

-          دوربین های چرخشی

دوربین های آنالوگ به این معنی نیستند که کیفیت بدی داشته باشند ولی نسبت به دوربین های تحت شبکه کیفیت پایین تری دارند.

در دوربین های آنالوگ کیفیت تصویر با تی وی لاین (TV Line) محاسبه می شود و انتقال تصویر از دوربین به دستگاه ضبط تصاویر به وسیله کابل کواکسیال صورت می گیرد که بنا به مسافت دوربین تا دستگاه می توانیم مدل مناسب را انتخاب کنیم. دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های تحت شبکه از یک سری مزیت هایی برخوردار هستند، بعنوان مثال در دوربین های آنالوگ ما در متراژ 900 متر نیز می توانیم بدون افت سیگنال کابل کشی نماییم ولی در دوربین های تحت شبکه در هر 100 متر احتیاج به یک ریپیتر داریم. دوربین های آنالوگ در فضاهای کوچک و با داشتن دید کلی به دلیل قیمت پایین تری که نسبت به دوربین های تحت شبکه دارند، بصرفه تر هستند.

دوربین های آنالوگ یکسری عیوب نیز دارند، بعنوان مثال دوربین های آنالوگ کیفیت پایین تری نسبت به دوربین های تحت شبکه دارند و توانایی وضوح بالا در زمان زوم بر روی تصویر ندارند.

در آخر توضیحات خاطر نشان می شویم که در بعضی از پروژه ها نیازی به صرف هزینه بالا نمی باشد و با کمترین هزینه می توان بیشترین بازده را گرفت.


دوربین مداربسته تحت شبکه

در چند سال اخیر تعداد بسیار زیادی از دوربین های تحت شبکه وارد بازار شده اند و از آنها در بسیاری از پروژه های امنیتی و سیستم های نظارتی استفاده شده است. در این میان نشریات و مجله های تجاری نیز با اشتیاق و علاقه ایی وصف ناپذیر بخش های مهمی از انتشارات خود را به بررسی معرفی آخرین تکنولوژی ها و دوربین های موجود در بازار، اختصاص داده اند. با وجود تمام این تلاش ها از طرف نشریات و مجلات مذکور هرچند شاید برای بعضی از کاربران و مشتریان خاص سیستم های نظارتی یک دید کلی در زمینه ی دوربین های مدار بسته تحت شبکه ایجاد شده باشد، اما همچنان نگرانی هایی در این زمینه گریبان گیر بسیاری از کاربران عادی است. دلیل دیگری نیز برای این مسئله وجود دارد و آن هم توضیح و بیان بی مورد بسیاری از مسائل نامربوط، تحت عنوان دوربین های تحت شبکه است. به همین دلیل بسیاری از جستجوها برای مشخص کردن این که یک محصول برای کاربرد های امنیتی حرفه ایی مناسب است یا خیر؟ به پاسخ قانع کننده ای نمی انجامد.

در پاسخ به مشکلات و سوالات مطرح شده باید گفت این مشکل تنها برای بخش های خاصی از سیستم های مبتنی بر دوربین های تحت شبکه مطرح نیست بلکه در مورد درک صحیح از کلیت سیستم نیز مشکلات مشابهی وجود دارد. آیا واقعا یک نظارت تصویری پیچیده با استفاده از یک سیستم نظارتی گران قیمت کاری قابل توجیه و عاقلانه است؟ محدودیت های یک سیستم درست هنگامی که خطاهای سیستم نظارت تصویری از حد و مرز مجاز خود خارج می شود به صورت ناگهانی افزایش می یابد. آیا در محیط تحت نظارت یک سیستم مدیریت نظارت تصویری مناسب وجود دارد که کاربر بتواند به خوبی و با سرعت به محتویات تصاویر ضبط شده دسترسی داشته باشد؟ آیا می توان همه تصاویر ضبط شده توسط تعداد زیادی از دوربین های موجود در سیستم نظارت را ذخیره کرد و در صورت لزوم دوباره آنها را پخش کرد؟ آیا کیفیت تصاویر ضبط شده کافی است و آیا کل سیستم نظارت تصویری از قابلیت اطمینان لازم برخوردار است؟ پاسخ به تمامی این سوالات ارزش یک سیستم کامل و بی نقص را مشخص می کند و همچنین به طور واضحی نشان می دهد که باید مفاهیمی مانند  ip over video  را به طور کامل و مفصل توضیح داد و نقاط ابهام آن را از منظر یک کاربر عادی برطرف کرد. برای این منظور باید نقش دوربین های آنالوگ و ip را در این سیستم ها به طور کامل توضیح داد.

تصاویر ویدئویی در یک شبکه مبتنی بر ip به همراه دوربین های آنالوگ و دوربین های sd:

فناوری استفاده از شبکه به کاربران اجازه می دهد تا دوربین های ip و رکوردهای مختلفی را در سراسر یک ساختمان و محیط های مجاز اطراف آن نصب کنند. همچنین در هنگام طراحی یک پرو ژه سیستم های نظارتی سی سی تی وی آزادی عمل زیادی به طراحان می دهد. کاملا مشخص است که برای استفاده از تمام مزایای یک سیستم ip  به یک سیستم مدیریت ویدئویی نیز نیاز است. سیستم های مدیریت تصاویر ویدئویی semsy و view-p دوربین مداربسته تحت شبکه ساخت شرکت معروف دالمیر به کاربران امکان جستجوی سریع و مناسبی را در بین تصاویر ویدئویی ضبط شده می دهد. برای این سیستم های مدیریت تصاویر مهم نیست که رکوردها در کجای شبکه قرار داده شده اند و یا اینکه چه تعدادی از آنها در یک شبکه وجود دارند. علاوه بر این لیست مدیریت تصاویر ویدئویی می تواند به تمام تصاویر صرف نظر از فرمت آنها دسترسی داشته باشد. همچنین برای ایجاد تسهیل در دسترسی به تصاویر زنده مانند آنچه در مورد تصاویر ضبط شده وجود دارد، تمامی دوربین های ضبط کننده ی تصاویر به وسیله ی مشخصه ی ip خود آدرس دهی شده اند. البته دوربین های آنالوگ به ضبط کننده هایی وصل شده اند که توسط شناسه ip خود آدرس دهی شده اند. بنابر این به محض اینکه نیاز به استفاده از تصاویر بود ابتدا مشخص می شود که یک دوربین آنالوگ مورد استفاده قرار می گیرد یا یک دوربین ip یا دوربین مدار بسته تحت شبکه، سپس تصاویر آن بر روی صفحه ی نمایش قابل مشاهده است، چراکه این سیستم مدیریت تصاویر ویدئویی قادر است تا تصاویر مربوط به هر استانداردی را نشان دهد.

تفاوت ای مهمی بین دو مقوله ی کنترل از راه دور یک دوربین آنالوگ و کنترل از راه دور دوربین مدار بسته تحت شبکه وجود دارد. یک دوربین ip تحت شبکه توسط یک نرم افزار تحت وب کنترل می شود در حالی که دوربین های آنالوگ برای کار با نرم افزارهای view-p و semsy  آماده شده اند. دوربین های آنالوگی که در آنها از تکنولوژیpix-in-cam استفاده شده است به طور مستقیم از جانب رکوردها به وسیله ی کابل های ویدئویی کواکسیال به صورت از راه دور کنترل می شوند این روش که کنترل utc نامیده می شود نیاز به کابل کشی مجزایی در کنار کابل های ویدئویی برای کنترل دوربین ندارد. کنترل از راه دور کلیه فانکشن های دوربین های ptz نیز توسط یک واسط rs232 در هردو نرم افزار view-pو semsy امکان پذیر است. این دو نرم افزار مدیریت کنترل دوربین های آنالوگ را به همان راحتی که برای دوربین های ip امکان دارد، ممکن می سازند. مهمترین تفاوتی که بین کنترل از راه دوردوربین های آنالوگ و دوربین های تحت شبکه وجود دارد در نحوه ی اتصال آنها به رکوردها می باشد.تصاویر دوربین های آنالوگ توسط کابل های ویدئویی کواکسیال و یا utp به رکوردها منقل می شوند .بنابراین همواره این تضمین وجود دارد که تصاویر مربوط به این دوربین ها ضبط می شود حتی در مواردی که در آن شبکه دچار load over شود و یا اشکالی در ساختار شبکه به وجود آمده باشد و یا این که به طور موقت از کار افتاده باشد.

 

دوربین مدار بسته دید در شب

در مطالب قبل به بیان کامل دوربین مدار بسته دید در شب اشاره کردیم.در این بخش می خواهیم به روش کار و انواع دوربین مدار بسته دید در شب بپردازیم. روش کار دوربین مدار بسته دید در شب به این شکل بوده که در دوربین یک سنسور تهیه شده که در زمانی که نور  عبوری از آن به یک اندازه از پیش تعیین شده می رسد، یک سری LED  مادون قرمز در اطراف لنز دوربین مدار بسته قرار گرفته اند شروع به ساتر نمودن نور مادون قرمز کرده و زاویه دید دوربین را پوشش می دهند. این LED ها به صورت مادون قرمز نوری را در فضا پخش می کنند که با برخورد اشعه به اجسام مقابل دوربین اشعه به سمت لنز دوربین بر میگردد و باعث می شود دوربین بتواند از آن تصویر برداری نماید. در زمانی که اشعه مادون قرمز به لنز دوربین بر میگردد تصویر دوربین سیاه و سفید می شود و امکان تصویر برداری به صورت رنگی را ندارد. برای تست سلامت دوربین مدار بسته دید در شب شما می توانید انگشت خود را بر روی سنسور دوربین که در زیر لنز کاملا مشخص است برای چند ثانیه نگه دارید تا LED ها روشن شوند.لازم به ذکر است که LED ها از خود نوری که قابل مشاهده باشد ندارند فقط دورن LED قرمز می شود. 

انواع دوربین مدار بسته دید در شب:دوربین های مختلفی برای تصویر برداری در شب وجود دارد و بیشتر برند های سازنده دوربین مدار بسته دارای دوربین مدار بسته دید در شب هستند و فقط به خاطر اندازه پرتاپ مادون قرمز به اطراف با یکدیگر متفاوت هستند و به قدرت LED های دوربین بستگی دارد.

 

دوربین مدار بسته بدون دید درشب

دوربین های مدار بسته بنا به نیاز مشتریان باید توانایی آن را داشته باشند که در تاریکی یا بهتر بگوییم در طول شب بتوانند تصویر برداری نمایند. برای این کار احتیاج به LED مادون قرمز بر روی دوربین داریم که به راحتی می تواند در تاریکی مطلق تصویر برداری نماید. بعضی از دوربین ها دارای LED نمی باشند و یا اینکه نمی شود روی این دوربین ها LED قرار داد، این موضوع مانع تصویر برداری این دوربین ها در زمان تاریکی نمی شود و می توانند در شرایط نبودن نور کافی نیز تصویر برداری نمایند. مثلا دوربین های باکس که لنز آنها جدا هست یکی از این مدل دوربین ها هستند. چطوری دوربینی می تواند بدون LED در زمان کمبود یا نبود نور تصویر برداری کند؟

زمان خرید دوربین حتما به واژه لوکس در مشخصات دوربین بر خورد کرده اید. لوکس به معنی قدرت نور شناخته می شود که مقیاس اندازه گیری آن نور یک شمع در نظر گرفته می شود. در دوربین ها، لوکس های متفاوتی وجود دارد که هر چی لوکس دوربین پایین تر باشد قدرت تصویر برداری دوربین در شرایط نبود نور بیشتر است. با یک مثال موضوع بالا را برسی می کنیم: یک دوربین باکس با لوکس 0/5 داریم و یک دوربین دیگر با لوکس 0/05 داریم در دوربین دوم قدرت تصویر برداری خیلی بیشتر از دوربین اول می باشد. پس توجه داشته باشید در زمان خرید اگر دوربین فاقد مادون قرمز بود به لوکس دوربین توجه داشته باشد تا در محیطی که دوربین را نصب می کنید بتواند برای شما تصویر برداری نماید. در بیشتر دوربین های مدار بسته باکس قدرت لوکس آنها بالاتر از دوربین های معمولی می باشد. این امر باعث آن می شود که در مراکز دولتی و حفاظتی بیشتر از این دوربین ها استفاده نمایند.


دستگاه nvr

nvr مخفف کلمه Network Video Recorder است و به معنی ضبط کننده تصاویر شبکه.

دستگاه ضبط تصاویر تحت شبکهdvr برای ضبط تصاویر دوربین مدار بسته آنالوگ می باشد.

برای ذخیره تصاویر دوربین مدار بسته تحت شبکه ما نیاز به دستگاه nvr  داریم.

انواع nvr عبارتند از:

1:nvr چهار کانال

2:nvr هشت کانال

3:nvr شانزده کانال

4:nvr سی و دو کانال

کانال به معنی پورت شبکه یا تعداد ورودی دوربین مدار بسته تحت شبکه می باشد که به آن متصل می شود.

در تصویر میتوانید تصویر nvr هشت کانال را مشاهده فرمایید.

 

 انتخاب یک nvr  مناسب:

در پروژه هایی که کیفیت تصویر بالا نیاز داریم بهتر است از دوربین مدار بسته تحت شبکه استفاده کنیم .

ما با در نظر گرفتن محیط بایید جوری دوربین انتخاب کنیم که تمام نقاطی که برایمان اهمیت دارد را تحت پوشش قرار بگیرد، مثلا برای یک پارکینگ 200 متری ما نیاز به 3 دوربین داریم البته باید تعداد ستون های پارکینگ نیز محاسبه شود که دید ما را کور نکند (منظور نقطه کور نداشته باشیم) چون ما به سه دوربین نیاز داریم پس بهتر است از یک nvr  چهار کانال استفاده کنیم.

 

روش اتصال دوربین مدار بسته تحت شبکه به دستگاه nvr

در پشت دستگاه nvr چند پورت سوکت RJ-45 وجود دارد (مثال در nvr  چهار کانال، چهار پورت کنار هم و یک پورت در سمت دیگر است) که هر دوربین به وسیله کابل شبکه به یکی از این پورت ها متصل می گردد. یک پورت تکی نیز در پشت nvr وجود دارد که آن برای اتصال به خارج دستگاه می باشد مثلا به کامپیوتر یا مودم. دستگاه nvr از نظر کیفیت و قیمت بالا تر از دستگاه dvr  است و مانند دستگاه dvr از برند ها و کیفت های گوناگونی برخردار است. دستگاه nvr به خاطر داشتن کیفیت خوب بیشتر در موارد حفاظتی انتخاب می شود.